Δημοφιλείς αναρτήσεις

Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

Γλίτωσε τον διασυρμό ο Πύργος!! 2-1 αντί για 5-1!!

Σε μεγάλη φόρμα ο Αστέρας Μαγούλας νίκησε 2-1 στην Ελευσίνα τον Πανηλειακό και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.
Στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης ο Αστέρας ήταν αυτός που είχε την υπεροχή, χωρίς όμως να απειλεί εκτός από μία κεφαλιά του Δημητριάδη που πέρασε άουτ.

Στο 29ο λεπτό όμως, ο Καραχάλιος ανέτρεψε τον Έβερετ και ο διαιτητές καταλόγισε πέναλντι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χρυσάφη αλλά ο Αθανασόπουλος κατάφερε να αποκρούσει.

Έτσι το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 0-0 σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο και τον Αστέρα να δείχνει πιο δραστήριος στον αγωνιστικό χώρο.

Με τα ξεκίνημα της επανάληψης, στο 49΄ συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν και δεύτερο πέναλντι, το οποίο αυτή τη φορά εκτέλεσε ο Έβερετ αλλά ο Αθανασόπουλος απέκρουσε ξανά.

Όμως ένα λεπτό ο τερματοφύλακας του Πανηλειακού νικήθηκε μετά από πολύ δυνατό σουτ που έπιασε ο Δημητριάδης μέσα από τη μεγάλη περιοχή και έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια και με ανεβασμένη την ψυχολογία ο Αστέρας πίεσε και για δεύτερο γκολ, έχασε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες και τελικά έκανε το 2-0 στο 72ο λεπτό και πάλι με τον Δημητριάδη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασταθή επέμβαση του Αθανασόπουλου σε φάουλ του Χρυσάφη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 2-0.

Στο 80΄όμως είχαμε και τρίτο πέναλντι, αυτή τη φορά για τον Πανηλειακό, με τον Καραχάλιο να το εκτελεί εύστοχα και να μειώνει σε 2-1 βάζοντας φωτιά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Πύργου πίεσε στη συνέχεια για την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε κι έτσι ο Αστέρας πέτυχε μία σπουδαία νίκη.

Αστέρας Μαγούλας: Μητσέας, Χάλαρης, Ιατρού, Έβερετ, Μπιμπίρης, Στρατομήτρος, Χρυσάφης, Δημητριάδης, Κορνελάτος, Μαρίνου, Μπεχλής.

Πανηλειακός: Αθανασόπουλος, Κουλός, Σαραμαντάς, Κολόκας, Νομικός, Σταματέας, Βλαχόπουλος, Καραχάλιος, Κυριακίδης, Κατσαρός, Σωτηρόπουλος